Partnerzy, Relacje, Wydarzenia, 16.04.2019

4developers 2019 – relacja z wydarzenia ogólnopolskiego w Warszawie

4Developers nie jest typową konferencją, lecz wydarzeniem, które oferuje kilkanaście ścieżek tematycznych, trendy, warsztaty, konkursy oraz przede wszystkim poszerzenie swoich naukowych horyzontów i dzielenie się swoimi przemyśleniami z uczestnikami z całej Polski.

Konferencja odbyła się w Sangate Hotel Airport. Cóż to był za dzień! Napięty grafik od samego rana. Od godziny 8 uczestnicy mogli się rejestrować. Oczywiście nie ominęła mnie długa kolejka, ale dzięki dobrej organizacji, wszystko poszło sprawnie, a ja w międzyczasie mogłam porozmawiać z innym uczestnikami.

Po standardowej rejestracji odebrałam badge i udałam się na oficjalne rozpoczęcie, na którym została przedstawiona rada programowa, która czuwała nad poziomem merytorycznym spotkania.

Czas na wybór ścieżki: od której zacząć?

.NET, Architektury aplikacji, Bottega IT Minds, Bottega Frontend, C++, Cloud Computing, Data science, Java, JavaScript, Mobile, PHP, Python, Soft Skills & business relations.

Mój wybór padł na…Struktury myślenia: modele mentalne, poziomy wnioskowania i ograniczenia ludzkiego RAM-u

„Twojego mózgu nie projektował inżynier” napisał Artur Król.

Głównym celem prelekcji było pokazanie, w jaki sposób nasz mózg się zachowuje podczas nauki.

Okazało się, że problemem, który dotyczy każdego podczas nauki, jest  ograniczona liczba procesorów. Ludzie często biorą za dużo materiału na warsztat, nie pamiętając o tym, że  pamięć przerobowa ma określony limit.

Autor na podstawie teorii przywołał przykład Juniora, który przychodzi do pracy. Na początku powinniśmy dać mu czas na zrozumienie, skompresowanie, utrwalenie materiału, a dopiero potem dokładanie kolejnych elementów układanki.

Gdy tę sztukę mamy opanowaną i chcemy stać się ekspertem w danej dziedzinie, ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na żargon używany w danym środkowniku. Bez tego nie wejdziemy na wyższy level, ponieważ w jednym pojęciu możemy zawrzeć zbyt zawiłą definicję.  Autor podkreśla, że należy myśleć o żargon jako o tworze, który ma dużą wartość.

Podsumowując: ograniczenia naszego mentalnego RAM-u kształtują nasze działania.

Lecimy dalej, w przelocie wybieramy herbatę, robimy krótkie podsumowanie i czas na…

Serwowanie modeli predykcyjnych w Pythonie

Na tej prelekcji skupiliśmy się na modelach predykcyjnych oraz sposobie, jak je  serwować przy pomocy biblioteki scikit-learn.

Przygodę z machine learning zaczęliśmy od dyskusji na temat tego,  jak powinien wyglądać prawidłowo zbudowany model, a następnie pobraliśmy dane i zeskalowaliśmy je do wartości 0 1. Teraz model został przetrenowany. Ostatnie ważne pytanie dotyczyło tego, w jakiej infrastrukturze będziemy utrzymywać nasz model. Zobaczyliśmy rozwiązania chmury AWS usług S3 i ECS oraz jak nieoptymalnym rozwiązaniem jest trzymanie modelu lokalnie.

Tym razem zmieniam kierunek i idę na soft skills, na którym został omówiony…

#hottalk liderem być

Założeniem prelekcji było pokazanie uczestnikom, jak wygląda mądre przywództwo i dlaczego jest to tak ważne.

Wprowadzeniem do tematu była anegdota  o kapitanie przejmującym statek, na którym nikt nie chciał pracować. A jakiego asa miał w rękawie, że ludzie zmienili zdanie? O tym za chwilę, najpierw jednak przedstawię powody, dla których ludzie nie chcą pracować w danym miejscu.

Są to:

  • brak szacunku dla drugiego człowieka.
  • brak wpływu na organizację- chcemy mieć poczucie, że dzięki nam coś się dzieje.
  • brak komunikacji oraz słuchania drugiej osoby.
  • nieprzydzielanie większej ilości zadań pomimo wzrostu kompetencji.

Wracając do anegdoty: kapitał poczynił analizę. Poznał każdego pracownika osobiście. Jego zasada brzmiała: „Gdy człowiek przychodzi, jest najważniejszy, a wszystko inne może poczekać”.

Ostatecznie ustalił zasady, kierując się własnymi wartościami.

Mądry przywódca to ten, który po dogłębnym poznaniu pracownika stawia mu rozsądne wymagania.

Reasumując, jesteśmy podobni do góry lodowej. Oceniajmy fakty, bo z faktami się nie dyskutuje.

Innym punktem konferencji był Kubernetes.

Kubernetes pozwala na uruchamianie serveless, rolling upgrade, szybkie skalowanie, wdrażanie nowych wersji oraz na wiele, wiele więcej.  Na prezentacji miałam możliwość zobaczenia, jak uruchomić swój projekt i się nie pogubić. Pody, ReplicaSet, Service, Ingress, Deployment, config map, Name space, Helm, a wszystko po to, aby zobaczyć jego najważniejsze elementy, jak prawidłowo lokować swoje aplikacje w kontenerach oraz jak dostosować środowisko do wymagań aplikacji. Na pierwszy rzut oka może wydać się to trudne i mało zrozumiałe, ale tak naprawdę, aby uruchomić swój projekt nie potrzebujemy niebotycznej wiedzy, a logicznego myślenia.

Wszystkie usługi były pokazane w praktyce, dzięki czemu łatwiej było przyswoić materiał.

Zanim wysłuchaliśmy kolejnej prelekcji, organizatorzy przyszykowali porządny prowiant na następne wojaże. Podczas obiadu mogliśmy wymienić się uwagami oraz spostrzeżeniami na temat odbytych już prelekcji. Dopełnieniem była herbata z ciasteczkiem.

“ Gdy 0 i 1 to za mało”

Czy warto bać się, że komputery kwantowe złamią kryptografię?

Jesteśmy dopiero na samym początku rozwoju komputerów kwantowych, ale idziemy bardzo szybko.

Zanim zaczniemy trochę teorii. Podstawową jednostką jest kubit. Nie ma on ustalonej wartości 0 lub 1. Tysiąckubitowy komputer to już 21000 splątanych stanów. Dzięki temu, że kubity są splątane, mogą wykonywać wszystkie działania jednocześnie. Ten sposób daje przyśpieszanie, co oznacza, że wykonanie obliczenia takiego jak znajdowanie klucza prywatnego stosowanego w algorytmie RSA jest w stanie wykonać w ułamku sekundy.

Stety albo niestety, komputery kwantowe nie odeślą dzisiejszej technologii w kosmos, ponieważ potrzebują odizolowanego środowiska w temperaturze bliskiej zeru bezwzględnemu, co pozwala na zmniejszenie poziomu błędu. W obecnych czasach  nie możemy wykonywać zadań na komputerach kwantowych, ale w grę wchodzą wszelkiego rodzaju stymulacje.

Google Assistant po polsku — developerski punkt widzenia

Na ostatniej prelekcji będzie trochę o asystencie głosowym. Pomimo że dostaliśmy wsparcie dla języka polskiego, to jest to wersja lite. Zaczęliśmy od krótkiej historii oraz porównania głównych graczy na rynku.

Dużym problemem Apple było stworzenie SIRI, co oznacza zamknięcie się na zewnętrznych developerów. Amazon poszedł o krok dalej i pozwolił na zasilanie marketplace przez zewnętrznych dev, dzięki którym Amazon stworzył całą rodzinę “głośniczków”.

Kolejnym graczem w tej kategorii jest Google, który zmienia sposób patrzenia na asystentów.  Myśli o nich w sposób intencjonalno-centryczny, co oznacza iluzję realnej osoby, a nie algorytmu.

Autor na podstawie wcześniej omówionych zagadnień zaprezentował kod, który przeanalizowaliśmy od deski do deski.

Jak ten dzień szybko minął! Dopiero co odebrałam pakiet startowy, a już trzeba było się żegnać. Cieszę się, że mogłam spotkać tylu pasjonatów w jednym miejscu. Na samą myśl o wydarzeniu mam ciarki. Jedno wydarzenie, jeden dzień, a tyle atrakcji.

Jeżeli byliście na wydarzeniu, możecie zauważyć, że moje relacja obejmuje tylko niektóre prelekcje, a to ze względu na niemożność sklonowania się. Bardzo się cieszę, że mogłam być jedną z wielu i mieć szansę zobaczyć to na własne oczy.

Relacja: Aleksandra Tomasiewicz, WiT Warszawa

Women in Technology Warszawa #syrenkiWiT

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera