Artykuły, 20.03.2016

Bądź Marzycielem, Realistą i Krytykiem – czyli jak stworzyć plan działania na nasze najśmielsze pomysły!

walt

Kto nie zna postaci Walta Disneya? Twórcy największego imperium rozrywkowego, przedsiębiorcy, wizjonera a przede wszystkim marzyciela.

W codziennej pracy skupiał się i zachęcał do rozwijania pokładów kreatywności. Odrzucał przekonania, że coś jest niemożliwe i sięgał po coraz to bardziej zachwycające rozwiązania.

Jednakże, nie ograniczał się do pustych słów i nie ufał ślepo swojej kreatywności i marzeniom. Stworzył cały system, według którego jego pracownicy pracowali nad nowymi pomysłami, oceniali je i realizowali.

Bo osiąganie celów zaczyna się tak naprawdę już na etapie planowania i wyznaczania planów. Musimy, więc odpowiednio zaplanować i wybrać cele, na których chcemy się skupić. Jak to zrobić?

Trzy pokoje Disneya były faktycznymi miejscami pracy, w których odrębne zespoły pracowały nad jedną koncepcją dopracowując ją w najmniejszych detalach.

Pokój pierwszy -marzeń, burzy mózgów.
Nieskrępowane tworzenie pomysłów. Najważniejszym i jedynym narzędziem jest wyobraźnia. Nie ważne jak absurdalny czy szalony jest pomysł – wszystkie są realizowane i rozwijane bez zastrzeżeń.

Pokój drugi -logiki, realistyczny.
Pokój porządkowania, oceniania pod katem tworzenia spójnej, logicznej całości. Uwzględniano tutaj wszystkie szczegółowe wydarzenia oraz cechy poszczególnych postaci.

Pokój trzeci -krytyki, harówki.
Miejsce na krytyczną ocenę wszystkiego, co do tej pory powstało. Skupiano się w nim na wskazaniu wszelkich niedociągnięć i luk w stworzonym pomyśle.

Każdy z trzech pokoi Disneya to trzy stany, trzy rodzaje nastawienia, trzy role, w które należy się wcielić po to by pozwoliły nam przekształcić pomysł, marzenie, kreatywną burzę mózgów w realny, możliwy do stworzenia produktu lub cel do osiągnięcia.

Jak zatem stworzyć plan na siebie? Plan działania na nasze najbardziej śmiałe pomysły?

Wcielmy się w trzy Disney’owskie role.

Bądź, zatem Marzycielem!

W tej roli puszczamy wodze fantazji, snujemy najbardziej śmiałe plany na nasze życie. Liczy się każda myśl, każdy najbardziej absurdalny pomysł.

Pomyśl o różnych płaszczyznach swojego życia…

– W jakim miejscu chciałbyś siebie widzieć w najbliższym i odległym czasie?
– Co chciałbyś osiągnąć gdyby nie było żadnych ograniczeń?
– Jaki stan rzeczywistości znacznie przewyższyłby Twoje marzenia?
– W jaki sposób osiągnięcie tego stanu zmieniłoby Twoje życie? Co byłoby wówczas możliwe, a jest obecnie nieosiągalne?

Stan Realisty.

Przechodzimy do kolejnej roli – tym razem realisty. Popatrz na opis swojego marzenia z poprzedniej roli oczami realisty. Na wyobrażenie o nim i oczekiwania względem zmian, jakie ma wnieść w Twoje życie. Tym razem oceń obiektywnie zmiany, jakie musisz wprowadzić, aby móc spełnić przyjęte założenia. W tej roli skupiasz się na konkretach, spisujesz pytania i wątpliwości pojawiające się w stosunku do poprzednich „marzeń”.

Tutaj ważne są odpowiedzi na pytania:

Co jest niezbędne do realizacji założeń?
– Co musiałoby się zmienić, czego musiałby się pozbyć, aby zrealizować cel?
– Jaka obiektywnie ilość pracy jest niezbędna do wykonania wszystkich elementów projektu? Podaj konkretną liczbę godzin, dni, tygodni.
– Jakie mam możliwości, aby wykonać tą pracę? W jaki sposób mógłbym je zwiększyć?
– Czy jestem w stanie dokonać zmian w sobie, swojej codzienności, nawykach, by zrealizować poszczególne zadania?

I czas na ostatnią rolę – Krytyka!

Krytyk ustosunkowuje się do planów realisty (pamiętaj, nie oceniaj założeń i pragnień Marzyciela!). Ocenia spostrzeżenia, jakie posiada Realista, szuka problemów, przeszkód, ustosunkowuje się do tego jakby oceniał projekt innej osoby.

Krytyk odpowiada na pytania:
– Jakie dodatkowe przeszkody mogą pojawić się przy realizacji zadań?
– Czego brakuje w planie realizacji pomysłu?
– Jakie elementy zadania mogą sprawiać największy problem?
– Co jeszcze może pójść potencjalnie źle zakładając najgorszy z możliwych scenariuszy?

 

No dobrze…, ale co dalej?

Po przejściu przez wszystkie trzy pokoje wróć ponownie do pokoju marzyciela i poddaj swój cel, pomysł, marzenie, skrytykowane w stanie krytyka, nowej analizie.
– Jakich odważnych pomysłów potrzeba, aby pozbyć się wskazanych przez krytyka wad?
– W jaki sposób można zastąpić braki w projekcie, których dopatrzył się krytyk?
– Jakie niekonwencjonalne pomysły mogą zmniejszyć lub usunąć problemy, które mogą pojawić się w trakcie wykonywania zadań?

Oceń raz jeszcze swoje nieskrępowane plany i marzenia z punktu widzenia realisty. Jeśli realista dostrzeże nowe problemy i niedociągnięcia kontynuuj dalej proces przekazując proces kolejno pod ocenę krytyka i marzyciela.

Kontynuuj aż dojdziesz do momentu, w którym będziesz miał rozwiązane wszelkie wątpliwości, wady i niedociągnięcia. Wówczas przyjdzie pora na krok po kroku wprowadzanie swojego planu w życie.

I teraz już wiesz, co dalej!  Bądź odważny!

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera