Kobiety w IT, Konferencje, Relacje, Spotkania Warszawa, Wydarzenia, 26.09.2019

Made in Poland – Project: People & DESIGN PROVISION

Kolejny meetup z cyklu Made in Poland już za nami. Tym razem naszymi gośćmi były Joanna Ostafin z Project: People oraz Weronika Rochacka Gagliardi z DESIGN PROVISION.
Z przymrużeniem oka słuchaliśmy o tym, dlaczego niektóre napady na bank się udają a inne z kolei kończą się niepowodzeniem. Okazuje się, że zarówno w rabowaniu banku, jak i w prowadzeniu własnej firmy ogromne znaczenie ma zespół, który poszukuje rozwiązań oraz angażuje się w ich realizację, a nie tylko ślepo podąża za planem. To ludzie, którzy podzielają te same wartości i te same cele. To one stoją za wspólnymi sukcesami, zaś oni napędzają rozwój. Wielomiesięczne plany tworzone w oderwaniu od zespołu mają nikłe szanse powodzenia m.in. ze względu na zmieniające się warunki, ale także dlatego, że zespół nie utożsamia się z nim. Podejście to bardzo dobrze wpisuje się w Lean Change Management, o którym Joanna świetnie opowiada, propaguje a także go wdraża.
Asia pokazywała nam na swoim przykładzie, jak można prowadzić firmę, nie będąc jednocześnie niczyją szefową. I jak sama się przyznała, takie podejście miała już jako dziecko 🙂 a swoją pierwszą firmę założyła nie mając nawet 18 lat!
Trochę inną historię, ale z podobnymi wartościami usłyszeliśmy od Weroniki, która szkoliła się i zbierała swoje doświadczenie za granicą. Potem działała jako samodzielna firma, a od 2016 roku razem ze swoją wspólniczką Magdą tworzy i rozwija DESIGN PROVISION. Usłyszeliśmy o tym, że dwa to więcej niż jeden, nie tylko matematycznie 😉 O tym, że taka praca daje dużo satysfakcji, pozwala na uzupełnianie się, wspieranie się, ale także o tym, że podstawą takiej współpracy jest zaufanie oraz oczywiście własne wartości. Weronika otwarcie mówi o tym, że bycie małą firmą to świadomy wybór i może być ogromną zaletą. Pozwala na skupienie się nad jakością pracy, a także na robieniu tego, co obie założycielki kochają, bez poświęcania tego na poczet zajęć administracyjno-operacyjnych. Nie zabrakło również kilku trudnych doświadczeń, przestróg oraz dobrych rad. Nie ma jednej rewelacyjnej metody, aby zachować work-life balance i czasem to bywa istny rollercoaster. Ale jak radzi Weronika warto od czasu do czasu zrobić sobie wakacje i nawet, jeśli jesteś włascicielką… wypłacać sobie pensję! Bo warto pamiętać, że każda praca, nawet jeśli jest Twoją pasją, to jednak tylko część życia.
Obie historie i prezentacje na pierwszy rzut oka poruszające różne aspekty prowadzenia firm, pod wieloma względami były także podobne. Zarówno Joanna, jak i Weronika niejednokrotnie podkreślały jak ogromne znaczenie ma posiadanie tych samych wartości – jako wspólniczki, jako zespół, ale również w relacji z klientami. I nie są to tylko czcze słowa, bo usłyszeliśmy o tym, dla jakich klientów obie firmy pracują, a także o tym, że czasem taką współpracę trzeba zakończyć i to też jest wyzwanie, z którym należy się zmierzyć.
Ja po prezentacjach wyszłam z mnóstwem przemyśleń inspiracji. Z podziwem dla tego, co dziewczynom udało się osiągnąć oraz jak dojrzałe są ich firmy. Obie już „śledzę” na Linkedinie i mocno kibicuję. Mam nadzieję, że jeszcze będziemy mieć okazję zobaczyć ich wystąpienia w ramach WiT. Spotkanie zyskało dodatkowe punkty za obecność psa w przyjaznej zwierzętom przestrzeni Solutions Rent 🙂

Autor: Ula Cholewa

Partnerzy spotkania:

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera