Artykuły, 16.01.2016

Najtrudniejszy jest początek, czyli wyzwanie Women in Technology: Rok 2016 moją przygodą z IT! #3


Czy wybrałyście swój cel, czy tylko o tym mówicie?
Czy stworzyłyście swój plan działania?
Najważniejsze jest to, by nie oszukiwać siebie samego. Pamiętajcie, nigdy nie jest za późno, by ustalić swój plan działania. Masz wolny weekend, bądź w tygodniu popołudnie? Każda pora jest odpowiednia. Nie zmarnujcie tego czasu na kolejny odcinek serialu bądź błogie lenienie się w momencie, kiedy przed wami wasze postanowienie noworoczne.

Przygotowanie.
Dookoła nas istnieje milion rozpraszających nas rzeczy. Nie dajcie się im!
Ja, gdy zaczynam pracować, przygotowuję swoje otoczenie. Pierwsza moja zasada to wyciszenie komórki i schowanie jej np. do torebki. Potrzebuję też duży kubek herbaty, kolorowe zakreślacze, czyste białe kartki (najwygodniejsze są dla mnie formatu B5) oraz ołówek i gumka do mazania. Oczywiście nie każdy musi korzystać z tego sposobu.
Na początek wypisuję cele na dzisiejszy dzień, a w trakcie działania dopisuję rzeczy, o których muszę doczytać, poszukać informacji,  problemy, które wystąpiły oraz odhaczam rzeczy, które udało mi się zrobić. Z czasem moje kartki są coraz bardziej zabazgrane, pojawia się na nich coraz więcej informacji, ale gdy spoglądam na pierwszą kartkę po tygodniu, dwóch, czasem miesiącu mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że idę do przodu i coś udało mi się osiągnąć.
Te najmniejsze sukcesy są najważniejsze!

Będąc w drodze do celu.
Przygoda z IT nigdy się nie kończy. Gdy obierasz tę drogę bądź świadoma, że niedługo w twojej głowie będzie Ci towarzyszył głosik, który będzie Ci mówił: Już całkiem nieźle sobie z tym radzisz, ale myślę, że przydałoby Ci się zgłębić tajniki takiej i takiej magii.

Ten głosik będzie was denerwował, będzie doprowadzał do myśli: A co jeżeli nie poradzę sobie?
Poradzisz sobie. Na pewno sobie poradzisz. Uwierz w siebie, pracuj nad sobą. Nie poddawaj się.
Nawet się nie spodziewacie jak rozrosną się wasze cele jak w nich wytrwacie. To nic złego. To fantastyczne i piękne. Uczucie satysfakcji, które czeka was na końcu drogi, poznacie już niedługo. Bo czas szybko mija, przepływa nam przez palce, więc wykorzystajmy go maksymalnie.

Jak wytrwać?
W tym momencie widzę, że 71 osób jest zainteresowanych wyzwaniem, a aż 104 je podjęło!

Dziewczyny, jest nas naprawdę wielka grupa. Dzielcie się z nami każdym sukcesem. Tymi malutkimi zwłaszcza! Załóżcie konto na GitHubie, by dzielić się z nami postępami w swojej nauce czy użyjcie BeeMindera, by obserwować swoje postępy.
Narzędzi jest wiele, wystarczy poszukać.

 

Zadanie dla was.
Pamiętajcie, że matematyka jest matką informatyki.

W przedziale pierwszej klasy jedzie 6 pasażerów. Udowodnij, że wśród nich są tacy trzej, którzy się nawzajem znają lub tacy trzej, którzy się nawzajem nie znają.

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera