Kobiety w IT, 16.12.2020

Nasz sprawdzony sposób na wspieranie kobiet w branży IT

Nasz sprawdzony sposób na wspieranie kobiet w branży IT

Od sześciu lat ostatnie tygodnie roku to wyjątkowo gorący okres dla członkiń Stowarzyszenia Women in Technology. Dopinamy bowiem na ostatni guzik kolejną edycję prawdopodobnie największego programu mentorskiego w Polsce – Tech Leaders. Wszystkie przygotowania zmierzają do tego, by wraz z początkiem nowego roku rozpocząć rekrutację kobiet, które przez cztery miesiące pod okiem doświadczonych specjalistów ze świata IT i umiejętności miękkich będą poszerzać swoje kompetencje czy rozpoczynać nową drogę zawodową.

Kilka lat temu organizatorki wydarzeń, wtedy jeszcze nieformalnej grupy Women in Technology, zadały sobie pytanie: co cennego, oprócz spotkań szkoleniowych, organizacja może zaoferować swojej społeczności, aby dać jej poczucie doskonalenia się w swojej dziedzinie i zapewnić dostęp do unikalnej wiedzy?

Odpowiedzią okazał się mentoring, a więc formuła indywidualnego wsparcia specjalisty w danej tematyce, prowadzonego na rzecz mniej doświadczonej koleżanki lub kolegi z branży. To był strzał w dziesiątkę. Projekt właściwie od razu spotkał się z zainteresowaniem, co przełożyło się na liczne zgłoszenia potencjalnych mentees. Tylko do piątej edycji Programu zgłosiło się aż 750 osób!

W czym mentoring jest lepszy od innych form rozwoju osobistego?

Mentoring zapewnia stosunkowo szybki rozwój umiejętności. Poprzez indywidualne podejście nietrudno odnaleźć faktyczne luki w wiedzy, pominąć opanowane już zagadnienia i skupić się na rzeczywistych potrzebach mentee. Czas poświęcony na naukę jest zatem maksymalnie produktywny i efektywny. W łatwy sposób można go dopasować do potrzeb i charakteru podopiecznego.

Mentor pomaga odnaleźć możliwości stymulowania rozwoju osobistego i zawodowego, korzystając z własnych doświadczeń. Współpraca z nim to bardzo często unikalna szansa na to, by zobaczyć, jak odniósł sukces i zrozumieć jego perspektywę rozwoju. Staje się zaufanym doradcą, dostarcza wgląd w sytuacje, o których mentee może się w inny sposób zawczasu nie dowiedzieć.

Bez wątpienia mentoring jest też źródłem satysfakcji po obu stronach współpracy. Podopieczny może ją odczuć dzięki temu, że ma kogoś, z kim może podzielić się swoimi przemyśleniami i otrzymać pomoc w rozwiązaniu problemu. Mając mentora, ma kogoś, na kim może profesjonalnie polegać. Natomiast mentorowi może przynieść zadowolenie to, że widzi swój bezpośredni wpływ na rozwój mentee, zwłaszcza gdy już pod koniec współpracy oboje widzą jej realne efekty w postaci awansu czy rozpoczęcia wymarzonej działalności.

Trudno wskazać także lepszy sposób na transfer wiedzy, umiejętności oraz stylu działania w zakresie danego zagadnienia, technologii czy zestawu umiejętności. Mentoring tworzy lepszy, bardziej kompetentny zespół. Kiedy doświadczony specjalista zdecyduje się na opiekę mentorską dla kogoś nowego na rynku pracy, może wesprzeć osobę, która bez tego nie miałaby podobnych możliwości, co ma znaczenie dla wyrównania szans.

I wreszcie, bardzo często mocnym atutem mentora jest to, że reprezentuje on daną firmę. Nie ma co ukrywać, że nierzadko przyszły podopieczny wskazuje z kim chciałby współpracować właśnie ze względu na to, że ktoś pracuje dla Google, Allegro czy Ericsson. Dzięki temu podczas przekazywania swojej wiedzy mentor uwzględnia specyfikę swojego pracodawcy, pokazuje „jak to się robi u nas”. Pełni więc rolę ambasadora swojej firmy i pozytywnie wpływa na employer branding. Co więcej, mentoring kobiet, w szczególności w dziedzinie technologii jak w przypadku Tech Leaders, może przynieść dodatkowe pomysły na działania włączające.

A jaki przyświeca nam nadrzędny cel?

Spójrzmy prawdzie w oczy, branża technologiczna wciąż ma problem z różnorodnością płci. Reprezentacja kobiet w zawodach STEM (a więc obejmujących zawody i nauki ścisłe, technologię, inżynierię i matematykę) jest znacznie niższa niż w pozostałych profesjach – wynosi tylko 26%-30% zależnie od wykształcenia, przy 42%-43% dla ogółu. Obecnie niemal w każdej firmie widać znaczącą dysproporcję w liczbie kobiet i mężczyzn zatrudnionych na stanowiskach technicznych, specjalistycznych, a zwłaszcza liderskich.

Kompleksowo przypominamy o tym zjawisku w niedawno przygotowanym przez nas raporcie „Gender gap po polsku”. Analizujemy w nim skutki różnic w postrzeganiu i traktowaniu kobiet w stosunku do mężczyzn na rynku pracy, najczęściej przejawiające się w różnego typu niedoreprezentowaniach. Zjawisko to jest znacznie szersze niż różnice w poziomie wynagrodzeń czy stereotypowe myślenie o przewagach mężczyzny nad kobietą lub na odwrót. Zawiera w sobie ocenę postaw, zachowań i zdolności dokonywaną przez pryzmat płci, a nie w oparciu o neutralne i obiektywne przesłanki.

Projekt Tech Leaders jest jednym z wiodących sposobów, częścią misji Stowarzyszenia Women in Technology, by niwelować negatywne zjawiska wobec kobiet w branży IT/STEM. W branży, która przecież dla tak wielu jej przedstawicielek jest źródłem pasji i satysfakcji zawodowej.

Chcesz wziąć udział w VI edycji programu Tech Leaders?

Świetnie! Czekamy na Ciebie. Już 2 stycznia 2021 roku na stronie http://techleaders.eu uruchomimy formularz zgłoszeniowy dla kobiet, które chcą wejść do świata IT, przebranżowić się lub znaleźć ścieżkę kariery, rozwijać swoje kompetencje w obszarze IT bądź założyć lub rozwinąć start-up. Śledź nasz projekt również na Facebooku i LinkedIn.

Zainwestuj w siebie, bo to naprawdę najlepsze, co możesz zrobić dla siebie, ale i dla innych w Twoim otoczeniu.

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera