Artykuły, 13.02.2016

Od zera do bohatera, czyli wyzwanie Women in Technology: Rok 2016 moją przygodą z IT! #7

Przeczytałaś parę artykułów, nabrałaś sporo motywacji, chcesz działać! Masz tylko jeden mały problem- nie wiesz jak zacząć. Chyba każda z nas w swoim życiu natknęła się na taki dylemat co najmniej kilka razy. Dlatego w tym artykule podrzucę wam kilka pomysłów na spędzenie tego (a także pewnie kilku innych wieczorów).

O tym, że gry komputerowe nie są tylko dla dzieci (ok, dzieci i facetów), nikogo nie muszę chyba przekonywać. Nabijanie kolejnych poziomów i zdobywanie nowego ekwipunku potrafi być świetną zabawą, ale także może nam pomóc nauczyć się czegoś przydatnego. Poniżej znajdziecie kilka gier, które moim zdaniem są świetnym wstępem do nauki programowania.
Gotowe? No to ‘let the game begin’! UWAGA! UZALEŻNIA!

CodeCombat
Jeśli masz ciągoty do gier RGP, CodeCombat to coś dla Ciebie. Po wejściu na stronę od razu rzuca się w oczy jak pięknie sama gra jest zrobiona (dobre złego początki). Na początek możemy wybrać kurs Hour Of Code dostępny w języku Python lub JavaScript (po ukończeniu początkowego kursu i przejściu do trybu kampanii możemy wybrać też CoffeeScript, Closure i Lua) i przenieść się do magicznego świata stworzonego przez autorów. Tak jak w każdym RPG naszemu bohaterowi przyjdzie zmierzyć się z wrogami, pokonywać pułapki i zdobywać skarby. A to wszystko za pomocą linijek kodu napisanych przez Was!
Początkowe poziomy są naprawdę proste, ale tylko dlatego, by z kolejnymi przerabiać coraz trudniejsze partie materiału i pozwalać Wam wkraczać na wyższe stopnie wtajemniczenia!

Ruby Warrior
Jak sama nazwa wskazuje coś dla tych, którzy w prosty (i mega przyjemny) sposób chcą nauczyć się programować w Ruby. Nawet jeśli nie myślałaś wcześniej o Ruby, warto dać tej grze szansę ze względu na świetny klimat (niech żyją gry 8-bitowe!). Po raz kolejny wcielamy się w nieustraszonego wojownika, ale przeciwieństwie do poprzedniej gry, w której wszystkie potrzebne informacje można było znaleźć na tej samej stronie, ta wymaga od Was trochę więcej zaangażowania w poszukiwanie informacji i główkowania. Ale zdecydowanie warto!

Code.org
To właściwie nie jedna gra, ale całe multum różnych mini gier, które opierając się na blokach pozwolą Wam w łatwy sposób realizować kolejne łamigłówki, czy też tworzyć własne mini gry. Oczywiście oprócz przyłączania kolejnych bloków, możecie podejrzeć jaki kod (napisany w Javascript) kryje się za każdym z nich. Motywy zadań opierają się o znane filmy/bajki Disney’a takie jak Kraina Lodu, czy najnowsza część Gwiezdnych Wojen albo popularne gry takie jak Angry Birds czy Minecraft. Gry na pewno spodobają się też młodszym graczom, więc jeśli macie na podorędziu jakieś dzieciaki, możecie programować razem!

CSS Diner
To raczej tutorial niż gra, ale jest tak pomysłowo i pięknie zrobiony, że nie mogłam się powstrzymać żeby Wam go nie pokazać! Chcecie się nauczyć CSSa, ale opisy selektorów w książkach tylko mieszają Wam w głowach? Ta mała aplikacja pomoże Wam szybko zrozumieć jak wybrać ogórka z trzeciego talerza od lewej albo małe jabłko leżące obok dużego jabłka. Brzmi banalnie? Spróbujcie same.

Podsumowanie
Powyższe gry to tylko kilka przykładów na to jak można połączyć naukę z zabawą. W sieci można znaleźć bardzo dużo innych tego typu aplikacji, przeznaczonych do wielu różnych technik i języków programowania. Poszukacie czegoś dla siebie i obudźcie w sobie dziecko!
Jeśli znacie jakieś inne tego typu gry, koniecznie dajcie mi znać na: amajchrzak@womenintechnology.com

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera