Kobiety w IT, Relacje, Wywiady, 21.04.2018

Program mentorski Tech Leaders oczami mentora Maćka.

Zadaliśmy Maćkowi kilka pytań odnośnie naszego programu mentorskiego Tech Leaders w Polsce. Dlaczego wziął udział w projekcie, czy czegoś się nauczył jako mentor? Odpowiedzi na te i inne pytania przeczytajcie poniżej 🙂

Nazywam się Maciej Wyrodek. Jestem Testerem z ok 7 letnim doświadczeniem, od 2016 staram się aktywnie udzielać w społeczności. Między innymi występuję na konferencjach, prowadzę warsztaty oraz mam blog: thebrokentest.com. Z WiT utrzymuję luźny kontakt od 2016 – kiedy to robiłem dwie prezentacje na wrocławskim meetupie. W 2017 brałem udział w programie Let’s Solve It oraz Tech Leaders.

Co sprawiło, że chciałaś/ chciałeś wziąć udział w Tech Leaders?

Nie będę ukrywał to nie była łatwa decyzja. Miałem wiele wątpliwości zwłaszcza po Let’s Solve IT, inny program organizowany przez WiT. [ Pracujemy nad nim – dodają organizatorki ;)]

Co mnie przekonało to fakt że Tech Leaders miało już 2 edycje. I organizacyjnie prezentował się lepiej.  Tyle jeśli chodzi o kwestie techniczne.

Natomiast jeśli chodzi o stronę ideową to jedną z moich głównych wartości (a może i tą najważniejszą) jest wiedza. Uważam że to co czyni nas ludźmi to wiedza, dzielenie się nią,  przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie.

Więc skoro miałem możliwość przekazać to co wiem i pomóc innym rozpocząć ich podróż, to potrzebowałbym solidnych powodów by odmówić. Bo odmówienie znaczyłoby działanie przeciw moim własnym zasadom.

Jak przebiegała współpraca z Twoją mentee?

Trafiła mi się bardzo uzdolniona osoba, miała doświadczenie w testowaniu, i juz sama na własną rękę zaczynała się uczyć programować. Starała się aktywnie pracować i przygotowywać na spotkanie a jak nie była w stanie, dawała jasno znać.

Wydaję mi się że nie potrzebowała specjalnie pomocy z mojej strony – sam fakt że miała spotkania ze mną był dla niej wystarczającym motywatorem do pracy.

Czego nauczyłaś/ nauczyłeś się podczas programu jako mentorka/ mentor?

Że jeszcze daleka mi droga do bycia mentorem. Posiadac wiedzę to jedno, ale potrafic ją przekazać i jeszcze dobrze prowadzić rozwój innych to już jest kompletnie inna sztuka.

Trzeba mieć na uwadze gole swojej podopiecznej i trzeba ją motywować do działania.

Dać jej dość dużo narzędzi by sama mogła zaczac pracowac, ale też nie tyle by wykonać pracę za nią.

Przez okres trwania programu zapewne bardzo motywowałeś swoją mentee do działania. A kto lub co Ciebie motywuje do pracy?

Trzy rzeczy: Ciekawość, Pieniądze i Moje niezaspokojone ambicje.

Czy warto wg Ciebie rozpocząć pracę w IT/ technologiach i rozwijać się w tym kierunku?

Tak, ale musisz zdawać sobie sprawę że IT w obecnej chwili to kolejna Bańka (jak dot.comy w przeszłości) i ta Bańka kiedyś pęknie. Nie wiemy kiedy ale historia pokazuje że to się wydarzy.
Myślę że jest jeszcze czas ale osoby które dopiero teraz zaczynają zostaną dotknięte przez pękniecie bańki o wiele bardziej niż te które już są na rynku parę lat.

Czy uważasz, że takie projekty jak Tech Leaders są potrzebne?

Tak, zwłaszcza w Polsce, gdzie nasze urzędy pracy są nieudolne więc jest to w naszej kwestii by pomóc innym postawić swoje pierwsze kroki lub pomóc przy zmianie kariery.

Czy wzięłabyś kolejny raz udział w programie Tech Leaders?

Tak, ale nie podjąłem jeszcze decyzji czy wezmę udział w edycji czwartej. Inne projekty zajmują obecnie mój czas. Nie mniej jednak na pewno wezmę udział w jednej z kolejnych edycji w przyszłości.

Zapraszamy po więcej na bloga Maćka:

http://thebrokentest.com

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera