Artykuły, 01.01.2016

Wyzwanie Women in Technology: Rok 2016 moją przygodą w IT!

Przełom roku sprzyja noworocznym postanowieniom, nowym celom i wielkim planom. „W tym roku nauczę się programować!”, „Tym razem będzie inaczej, będę się uczyć i zdobędę nową pracę!”, „Od 1 stycznia zaczynam zmieniać swoje życie!”, „W tym roku schudnę/przestanę palić/itp., itd.” Brzmi znajomo? No właśnie, co roku to samo.

Czy jest coś złego w postanowieniach noworocznych? Absolutne nie! Pod warunkiem, że zmienisz je w cele. Dlaczego? Zastanów się, co czujesz gdy myślisz o swoich postanowieniach? Ja, oczami wyobraźni, widzę siebie jako doświadczonego eksperta występującego na konferencjach, widzę jak biję kolejne rekordy w biegach na różnych dystansach i jak wspaniale czuję się wychodząc na plażę w wakacje mając wymarzoną sylwetkę. Wierzę, że KIEDYŚ na pewno mi się uda to wszystko osiągnąć. Kiedy i jak? Tego jeszcze nie wiem. I w tym problem. Postanowienia są niekonkretne.

Właśnie dlatego zamiast skupiać się na postanowieniach noworocznych skup się na zdefiniowaniu celu. Daj sobie czas i spokojnie zastanów się co chcesz osiągnąć i w jakim czasie? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak z powodzeniem wyznaczyć sobie cel.

Cel musi być konkretny i realny

Aby cel był możliwy do zrealizowania musi spełniać te dwa warunki. Pomyśl co tak naprawdę jest Twoim celem? Chcesz zostać programistą? Zdecyduj się na jeden język, którego nauczysz się bardzo dobrze. Chodzi o to, żeby nie planować za dużo na raz bo cel musi być realny i możliwy do zrealizowania. Nie zakładasz, że przebiegniesz maraton po miesiącu treningów jeśli nigdy wcześniej nie biegałaś, prawda?

Zrób plan i wyznacz czas realizacji

Świetnie! Masz już swój cel. To teraz go zapisz i zaplanuj jak go osiągniesz. Na przykład, jeśli Twoim celem jest jeden z certyfikatów IT Microsoft, wejdź na stronę opisującą egzamin i sprawdź jakie zagadnienia poruszane są na szkoleniach przygotowujących. Nie musisz iść na to szkolenie, ale możesz na tej podstawie zrobić plan działania. Rozpisz kolejne moduły i upewnij się, że znajdziesz czas na chociaż kilka godzin nauki w tygodniu. Wyznacz sobie również termin realizacji swojego celu. Unikniesz dzięki temu ciągłego odkładania jego realizacji w nieskończoność. Zasada ta wynika z Prawa Parkinsona, które mówi że praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie.

Cele długoterminowe rozbij na kilka krótkoterminowych

W zależności od wyznaczonego przez Ciebie czasu realizacji, cele można podzielić na 3 kategorie: krótkoterminowe (ich realizacja możliwa jest w ok. 1 tydzień), średnioterminowe (od 1 do 6 miesięcy) i długoterminowe (od roku do 5 lat).

Na pewno sama zauważyłaś, że najłatwiej przychodzi nam realizacja celów krótkoterminowych. Można je zrealizować w krótkim czasie i szybko widzimy efekty, dzięki czemu nasza motywacja pozostaje na wysokim poziomie.

Jeśli wiesz, że realizacja Twojego celu zajmie ok. rok możesz podzielić go na minimum 2 cele średnioterminowe a te na kilka jeszcze mniejszych krótkoterminowych celi. W ten sposób, krok po kroku, będziesz się zbliżać do mety.

Nie rezygnuj gdy potknie Ci się noga

Jest niemal pewne, że przyjdą takie dni kiedy po prostu nie będzie Ci się chciało. To może być jeden dzień, jeden tydzień a nawet jeden miesiąc. Co wtedy robić? Jeśli to tylko dzień lub dwa to nic strasznego się nie stało, ale co jeśli przez miesiąc nie zrealizowałaś żadnego kroku? Czy cały Twój misterny plan legł w gruzach? Otóż nie! Musisz się przygotować na momenty słabości i spadek motywacji. Najgorsze co możesz w takiej chwili zrobić to poddać się. Zamiast tego kontynuuj swój plan od momentu na którym skończyłaś. Pomyśl o tym w inny sposób – jedyne co się stało to to, że osiągniesz swój cel miesiąc później. To chyba nie taka tragedia? Rób sprawdziany nowo nabytych umiejętności i modyfikuj swój plan jeżeli widzisz taką potrzebę.

Korzystaj z pomocy

Jeśli przez długi czas męczysz się z rozwiązaniem zadania albo ze zrozumieniem jakiegoś zagadnienia, i nie znalazłaś odpowiedzi w Internecie, poproś o pomoc znajomych z pracy czy uczelni. Korzystaj z pomocy osób, narzędzi i technik. Użyj wszystkiego co pomoże Ci w dotarciu do celu. Korzystaj z kalendarza lub planerów, które pomogą Ci w lepszej organizacji czasu. Wspomagaj się dobrodziejstwem wszelkich koncepcji czy technik do zarządzania czasem (np. GTD), do formułowania celów (np. S.M.A.R.T.(E.R.)) czy do zarządzania swoimi zadaniami (np.. Kanban, ToDo List).

Na koniec chciałabym wspomnieć o jeszcze jednej, bardzo ważnej, kwestii. Podczas wyznaczania celu/ów pamiętajcie o tym, że to powinny być Wasze cele. Nie rodziców, chłopaka, czy szefów. To Wy musicie chcieć osiągnąć te cele dla siebie. Robienie czegoś wbrew sobie pod wpływem innych osób prowadzi do szybkiej utraty motywacji i zwiększa prawdopodobieństwo, że poddacie się przy pierwszym niepowodzeniu.

Mam nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże Wam określeniu celów na 2016 🙂

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera