Konferencje, Relacje, 12.07.2019

Scrum Experience Day 2019 – Relacja z wydarzenia

Scrum jest w tym momencie jednym z najpopularniejszych wyrażeń, jakie spotkacie w ogłoszeniach o pracę związanych z branżą IT. Każdy chce być zwinny i wytwarzać oprogramowanie korzystając ze sławnego frameworku. Jedni kochają Scruma, inni go nienawidzą. Women in Technology miało przyjemność odwiedzić wydarzenie SCRUM EXPERIENCE DAY 2019 13 czerwca jako Community Partner. Energia była przez cały dzień – często zdarzało się, że po prelekcji ktoś spędzał kolejną godzinę, dyskutując z prowadzącym, czy pytając pozostałych Scrum Masterów o porady w dostępnym przez cały czas Open Space.

Mottem konferencji było “100% doświadczeń praktyków – 0% suchej teorii” i program zdecydowanie odzwierciedlał to podejście. Uczestnicy mogli wybierać i łączyć prelekcje z trzech ścieżek: Team Focus, Process Management i Agile HR + odbywające się osobno warsztaty.
SCRUM EXPERIENCE DAY 2019 otworzyła opowieść Karola Krawca o transformacji w ogromnej i z natury konserwatywnej organizacji zaufania publicznego, jaką jest PKO BP. Później każdy wybierał, w którym z 20-minutowych spotkań chce wziąć udział. Ta długość przypomina Daily, 15-minutowe spotkanie które jest jednym z najbardziej charakterystycznych dla Scruma wydarzeń. Które prelekcje najbardziej przypadły nam do gustu?
Paweł Olejnik świetnie wskazał źródła motywacji w zespołach scrumowych – czy wiecie, że zespoły często mają problemy z projektem nie przez zmieniające się wymagania, czy brak umiejętności pozwalających wytworzyć inkrement, ale przeszkodą jest właśnie motywacja? Jej odnalezienie to klucz do udanych piajek. Aleksandra Pyta z Netguru wprowadziła słuchaczy w świat User Story Mapping, techniki, która pozwala na zapanowanie nad nawet najbardziej dzikim backlogiem. Tomasz Kulczycki i Tomasz Pawlak z pokazali na warsztatach produkt Utture, który na rozmowie rekrutacyjnej pomoże znaleźć najlepszego Scrum Mastera, sprawdzając jego wiedzę na temat Scruma i pomagając rekrutującym zrozumieć tok myślenia kandydata. Całość konferencji zakończyły sesje Open Space, gdzie uczestnicy sami zgłaszali tematy i dyskutowali o nich podczas krótkich, zamkniętych paneli dyskusyjnych. Jakie stwierdzenie pojawiało się na nich najczęściej? “To zależy…” 😉 O co pytali uczestnicy? Zazwyczaj pojawiała się próśba oporównanie Scrum Mastera z podłożem technicznym i bez. Patrząc na poprzednie zdanie,zapewne możecie się domyśleć, jak najczęściej brzmiała odpowiedź.
Serdecznie gratulujemy organizatorom udanego wydarzenia, trzymamy kciuki za następne edycje i do zobaczenia za rok!

Autor: Karolina Solis

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera