Artykuły, Partnerzy, 23.09.2016

Specjalne okazje w IT, odkryj swoje możliwości i korzyści o które bałaś się zapytać – Modis Polska o sytuacji w IT.

Cały czas cierpimy na niedosyt Programistów. Od dłuższego czasu utrzymuje się trend związany z faktem, że ok. 2/3 przedsiębiorstw z branży IT planuje rok do roku zatrudnić nowych pracowników. Pomimo ciągłego wzrostu liczby osób posługującymi się poszczególnymi językami programowania oraz znacznej liczby absolwentów studiów informatycznych i kursów programistycznych zapotrzebowanie wciąż rośnie.

Programistów potrzebują zarówno firmy posiadające już swoje odziały w Polsce zwiększają liczebność zespołów jak również powstające nowe start-upy i oddziały międzynarodowych instytucji. Analizy realizowane przez naszą firmę jednoznacznie wskazują, że rynek IT w dalszym ciągu się rozwija i ten trend będzie obowiązywał w kolejnych latach. Oceniając obecną sytuację i prowadzone przez nas rekrutacje w tym sektorze należy stwierdzić, że tego rodzaju pracownicy bardzo rzadko stają przed problemem braku znalezienia zatrudnienia. Wśród tej grupy pracowników sporadycznie pojawiają się osoby bezrobotne, ale jest to zjawisko marginalne.

 

Nikt nie chce tracić dobrego pracownika – szczególnie w branży IT. Najważniejszymi obecnie czynnikami determinującymi do zmiany pracy przez specjalistów IT, są przede wszystkim: atrakcyjny pakiet wynagradzania pozapłacowego (samo wynagrodzenie plus benefity takie jak prywatna opieka medyczna, dopłaty do sportu i rekreacji, pakiety relokacyjne), możliwość udziału w ciekawych projektach, dostęp do najnowszych technologii oraz możliwość zdobycia certyfikatów. Bardzo ceniona jest również możliwość przynajmniej częściowej pracy zdalnej. W start up’ach coraz bardziej popularne stają się opcje na akcje, które jeżeli firma odniesie sukces, mogą być warte od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów złotych (dotyczy stanowisk managerskich). Warto rozróżnić benefity które stały się swego rodzaju standardem na rynku, takie jak prywatna opieka medyczna czy pakiet sportowy i które pracownicy coraz częściej traktują nie jako benefit a niezbędny element wynagrodzenia i te które rzeczywiście postrzegane są jako benefit, np. programy szkoleniowe, finansowanie certyfikatów, biblioteczka techniczne, dzień wolny w dniu urodzin czy świeże soki i owoce w biurze. Należy podkreślić obszar podnoszenia kwalifikacji osób z branży IT. Możliwość rozwoju, uczestniczenia w szkoleniach, czy kursach z możliwością wspomnianej już wcześniej certyfikacji to bardzo ważny element motywacji. Zadowolenie ze zdobywania nowych umiejętności bardzo często przenosi się na poprawę szybkości i jakości wykonywania bieżących zadań.

Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój technologii IT, nieustanne pojawienie się nowych wersji poszczególnych języków programowania, frameworków, bibliotek itd. programiści nie chcą pozostawać w tyle. Szkolą się zarówno we własnym zakresie jak również oczekują od pracodawców wsparcia w poszerzaniu kompetencji. Na pewno nie jest to niezbędna rzecz przy znalezieniu nowej pracy ale daje możliwość dołączenia do bardziej zaawansowanych i interesujących projektów. Dodatkowo wykształcenie czy ukończone kursy mogą bardzo pomóc na wczesnych etapach rekrutacji, dając przewagę nad innymi kandydatami. Warto też śledzić trendy rynkowe aby swoimi dodatkowymi kompetencjami wpasowywać się, a najlepiej wyprzedzić o krok, boom na poszczególne produkty czy usługi. Nie jest to proste ale z pewnością możliwe.


Modis w Polsce
Modis od 2007 roku działa na dynamicznie rozwijającym się rynku rekrutacji w sektorze IT. Nasz zespół konsultantów i rekruterów zapewnia pracodawcom wsparcie w realizacji wciąż rosnącego zapotrzebowania na najlepszych specjalistów IT na terenie całego kraju oraz poza jego granicami. Szukasz pracy w sektorze IT? Skontaktuj się z nami: http://modispoland.com/contact/ lub dołącz do naszej bazy kandydatów: http://modispoland.com/it-jobs/submit-cv/

modis31
Modis Polska zaprasza do udziału w konkursie: Wygraj projektor BenQ, szczegóły na profilu fb: https://www.facebook.com/ModisPolska/

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera