Staż, 19.04.2020

Trwa rekrutacja w Comarch

Trwa rekrutacja w Comarch

Staż w Comarch daje uczestnikom możliwość wejścia na rynek pracy i zdobycia cennego doświadczenia (fot. Irena Król – Comarch).

Trwa rekrutacja do największego w Europie programu stażowego w IT! Dołączysz?

 

4 192 aplikacje, 350 studentów przyjętych na staż. Tak wygląda statystyka z rekrutacji przeprowadzonej w 2019 roku na letni program stażowy w firmie Comarch, a z roku na rok jest coraz więcej chętnych. Skalę przedsięwzięcia pokazuje nie tylko liczba aplikujących i przyjętych na staż, ale również liczba miast, w których odbywa się program oraz profili, w ramach których studenci mogą rozwijać swoją wiedzę i umiejętności z obszaru IT.

 

O kulisy powstawania największego tego typu przedsięwzięcia w Europie, zapytaliśmy Monikę Miłek, Dyrektor Produkcji Business Intelligence w Comarch SA, odpowiedzialną za rozwój i wdrożenia narzędzi BI oraz Justynę Kobielę, analityczkę biznesową, wspierającą tworzenie aplikacji związanych z procesem budowania portfela inwestycyjnego, absolwentkę programu stażowego z 2017 roku.  

 

Postaw pierwszy krok w branży IT

 

Steve Jobs powiedział kiedyś, że jedynym sposobem, by dokonać czegoś wielkiego jest kochać, to co się robi. W Comarch pokazujemy młodym ludziom, że na początek wystarczy polubić, to co się robi, a to już jest dobry kierunek do sukcesu,

mówi Monika Miłek.

Staże IT organizowane przez Comarch są przeznaczone do studentów II-V roku informatyki lub kierunków pokrewnych. Firma kieruje go do młodych osób, dając im w ten sposób szansę wejścia na rynek pracy i zdobycia pierwszego zawodowego doświadczenia.

 

W 2020 roku studenci mogą zdobyć praktykę w sześciu obszarach: programistycznym, AI/ML, inżynier systemowy, embedded, cybersecurity i telekomunikacja. Oprócz programu IT organizowana jest również rekrutacja na staż o profilu UX/UI oraz biznesowym.

Co ważne, staż można odbyć w jednym z 13 miast, w których Comarch ma swoje oddziały, między innymi w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu czy Poznaniu.

 

Program rozpoczyna się 1 lipca i trwa do 30 września. Stażyści przyjmowani są na pełny etat, za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie oraz przysługuje im 5 dni płatnego urlopu. Z doświadczenia organizatorów wynika, że 3 miesiące to minimalny okres, by przekazać stażystom choćby wstępną wiedzę na temat procesu projektowania i implementacji produktu.    

 

AI/ML – technologie przyszłości na wyciągnięcie ręki

 

Szczególnie ciekawie zapowiadają się tegoroczne staże w zespole Business Intelligence, który tworzy narzędzia służące między innymi do segmentacji klientów, analizy odejść czy predykcji. BI często łączy się z Artificial Intelligence, Machine Learning czy z Big Data, i w tych właśnie obszarach będą realizowane tegoroczne projekty stażowe. To dziedziny, które w informatyce dziś rozwijają się bardzo szeroko, dlatego też możliwość zdobycia komercyjnego doświadczenia w tym obszarze jest szczególnie ceniona przez studentów. 

 

Z reguły w maju lub czerwcu wybieramy tematy i decydujemy o tym, co będą robić w danym roku nasi stażyści. W naszym zespole to wygląda tak, że propozycje tematów stażowych zbierane są wcześniej od doświadczonych osób, potem je wspólnie omawiamy, dyskutujemy o korzyściach danych pomysłów i na końcu wybieramy, co będzie realizowane. Staramy się definiować zadania tak, żeby były możliwe do zrealizowania w trakcie 3 miesięcy stażu. Od początku do końca. Od projektu, poprzez implementację, testy, aż po dokumentację. Dzięki takiemu podejściu stażysta ma okazję poznać kompleksowo proces tworzenia oprogramowania i nauczyć się od początku dobrych praktyk,

tłumaczy Monika Miłek.

 

Wybierz profil i wyślij CV

 

Pierwszy etap rekrutacji polega na wysłaniu CV. Drugi etap wiąże się z rozwiązaniem testów kwalifikacyjnych (różnych w zależności od wybranego przez kandydata profilu; testy sprawdzają wiedzę ogólną z zakresu studiów oraz wybrane technologie).

 

Najważniejszą umiejętnością, podlegającą sprawdzeniu, jest umiejętność programowania. Istotne jest, by kod nie tylko prawidłowo działał, ale był również łatwo modyfikowalny i zrozumiały dla innych programistów. Studenci z reguły przychodzą z umiejętnościami napisania działającego kodu, a na stażu uczą się jak programować efektywnie. 

Sama znajomość konkretnej technologii jest oczywiście mile widziana, ale staż to przede wszystkim czas nauki, więc założenie jest takie, że student w tym czasie się nowych technologii po prostu uczy. 

Jeśli chodzi o zespół BI”, mówi Monika Miłek, “to cieszy nas, jeśli studenci chociaż trochę znają C#, DevExpress ASP.NET, Windows Communication Foundation, Microsoft ASP.NET MVC czy MsSQL’a. Mile widziane są również umiejętności w zakresie HTML5 i CSS.

 

Co dzieje się w sytuacji, gdy kandydat wyjątkowo dobrze poradzi sobie z testami i rozmową kwalifikacyjną? W takim przypadku aplikant od razu otrzymuje propozycję pracy w Comarch. Studenci podejmują pracę w niepełnym wymiarze, tak aby mogli pogodzić obowiązki zawodowe z zajęciami na uczelni. 

 

Staż to dopiero początek

 

Nie zastanawiajcie się, tylko aplikujcie! Możecie nie tylko rozwinąć swój potencjał, ale także poznacie mnóstwo wspaniałych osób

radzi Justyna Kobiela, wspominając swój udział w programie stażowym. Dziś, po trzech latach, Justyna najmilej wspomina atmosferę i pomoc, na którą zawsze mogła liczyć podczas stażu.

Nigdy nie czułam presji, a zadania, które były mi przydzielane już wtedy rozwijały moje umiejętności i motywowały do działania. Muszę szczerze przyznać, że nie mogłam trafić do lepszego działu. Razem z kierownictwem oraz współpracownikami tworzymy zgrany zespół.

 

Justyna jest jedną z wielu osób, które po zakończonym stażu zdecydowały się podjąć pracę w Comarch. Co ją do tego skłoniło?

Przede wszystkim już na stażu miałam realny wpływ na budowanie i rozwój aplikacji. Moja praca nie jest powtarzalna i wymaga ciągłego myślenia analitycznego. Mogłam sprawdzić się na różnych płaszczyznach, począwszy od kontaktu z klientem zagranicznym, gdzie przydają się umiejętności miękkie (interpersonalne) po współpracę z programistami, gdzie musiałam poznać bardziej techniczny aspekt działania aplikacji,

wspomina Justyna.

 

Nowe technologie i kompetencje miękkie

 

Taki staż to przede wszystkim sposób na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. To także możliwość pracy z doświadczonym opiekunem, to szansa na rozwój nie tylko w zakresie kompetencji technicznych, ale również w zakresie kompetencji miękkich, takich jak współpraca z innymi czy asertywność. Staż to również czas wykazania się pod względem zaangażowania i inicjatywy. 

W naszym zespole panuje przyjazna atmosfera, wzajemny szacunek i wsparcie. Studenci są w stałym kontakcie ze swoim opiekunem, nie są pozostawieni samym sobie. Wydaje mi się, że to pozytywnie wpływa nie tylko na ich komfort pracy, ale również na efektywność i zaangażowanie.  Pewnie też dlatego potem chcą z nami pracować,

śmieje się Monika Miłek.

Po pierwsze, bo zdobyli pierwsze doświadczenie zawodowe i to w przyjaznym zespole, po drugie wykonali coś, co będzie wykorzystane.

 

O dobrym efekcie stażu nie decydują bowiem wyłącznie umiejętności techniczne. W ciągu 3 miesięcy uczestnik uczy się również, jak współpracować z zespołem i opiekunem. Monika Miłek lubi pracować ze studentami zaangażowanymi oraz podejmującymi inicjatywę.

Mam to szczęście, że na przestrzeni lat, właśnie tacy przychodzili do mojego zespołu. Zdarzają się niekiedy osoby, którym niespecjalnie zależy i traktują ten staż jak wakacyjną przygodę, ale w moim doświadczeniu to się zdarza bardzo rzadko.

 

Organizatorzy programu dużą wagę przywiązują do informacji zwrotnej. Pod koniec stażu, w trakcie indywidualnej rozmowy lub poprzez ankietę dokonywana jest ocena. Firma ocenia stażystę, ale również student ocenia przebieg stażu. 

W zespole BI studenci oceniają wówczas swoich opiekunów i zadania oraz zaznaczają czy technologie, których się nauczyli na stażu im odpowiadają i chcieliby się w nich dalej rozwijać. To wszystko dzieje się po to, żeby student, który chce pracować, dalej mógł się rozwijać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Comarch jest dużą firmą, tych możliwości dalszego rozwoju jest sporo, więc jeśli nie w zespole BI, to znajdujemy stażystom miejsce w innych zespołach.

Monika Miłek podkreśla, że ocena staży przez stażystów jest dla niej bardzo ważna.

Z naszej strony pracujemy nad tym, żeby z roku na rok staże były coraz ciekawsze i rozwijające. Moje kilkuletnie doświadczenie współpracy ze studentami  pokazuje, że przychodzą do nas młodzi programiści, którzy naprawdę dobrze sobie radzą z zadaniami i są z naszych staży zadowoleni. Większość z nich chce po ich zakończeniu nadal pracować z nami. To bardzo satysfakcjonujące.

 Rekrutacja na wakacyjne staże trwa do 28 kwietnia! https://kariera.comarch.pl/staze-i-praktyki/

 

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera