Artykuły, Kobiety w IT, 30.10.2016

Tech Leaders #2: Odpowiadamy na 6 najczęściej zadawanych pytań!

1. Jak wygląda praca z mentorem?

Każdy mentor pracuje tylko z jedną uczestniczką. Powinni się spotykać co najmniej raz na dwa tygodnie, a najlepiej – raz na tydzień. Każde spotkanie potrwa co najmniej godzinę.

Forma spotkań zależy już od indywidualnych ustaleń pomiędzy mentorem a mentee. Co do samej pracy – tutaj również pozostawiamy wszystko w rękach mentora i uczestniczki, ponieważ przebieg spotkań zależy w dużym stopniu od zagadnień, nad którymi uczestniczki chcą pracować.

2. Czy mentor uczy uczestniczkę programu dając jej wykłady?

Nie, to nie jest forma wykładów. Sesje mentorskie to rozmowy, w trakcie których rozwiązuje się bieżące wyzwania, mając w pamięci ścieżkę swojej kariery. Mentor dzieli się w nich swoim doświadczeniem i inną perspektywą. Uczestniczka wybiera cel, podczas rozmowy z mentorem układa lub weryfikuje plan osiągnięcia tego celu, a następnie przystępuje do realizacji. Mentor monitoruje jej postępy, rozlicza z realizacji planu, doradza, podpowiada alternatywne rozwiązania, wspiera i dopinguje. Nie wykonuje natomiast żadnej pracy za uczestniczkę.

3. Czy w programie można brać udział zdalnie?

Jak najbardziej. Nasi mentorzy są z różnych miast a nawet krajów (jedna z naszych mentorek mieszka w Stanach Zjednoczonych), więc praca zdalna jest w tym przypadku konieczna. Nie zawsze jest tak, że mentor i mentee mieszkają w jednym mieście i mają możliwość pracy offline. Jednakże z możliwościami współczesnych technologii odległość nie jest żadną barierą.

4. Czy uczestniczka musi być związana z IT?

Nasz program jest dedykowany dla dziewczyn związanych z IT lub tych, które chcą się w nim znaleźć. W obecnej edycji mamy aż 60 mentorów związanym z różnymi obszarami: programowanie, UX, grafika, zarządzanie, marketing, PR i wiele innych.

5. Czy mogę się zgłosić już mając działającą firmę, którą chcę rozwinąć?

Zdecydowanie to miejsce również dla Ciebie. Jako uczestniczka sama wyznaczasz obszar, w którym chcesz się rozwijać. Jeśli Twój cel to wzniesienie firmy na wyższy poziom, koniecznie zgłoś się do programu.

6. Czy mogę się zgłosić z innym planem na rozwój niż własna firma?

To do uczestniczki należy wybór celu, jaki chce w ciągu tych czterech miesięcy zrealizować. Może chcieć nauczyć się programowania określonej technologii, może chcieć się przebranżowić, przygotować lub ulepszyć swoje portfolio, zadbać o swój wizerunek, rozwinąć umiejętności sprzedaży, stworzyć profesjonalne CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, nauczyć się zarządzania zespołem, rozwiązać wyzwania w zarządzaniu projektem  – to przykładowe cele, z którymi zgłaszały się uczestniczki pierwszej edycji. Każda uczestniczka to wyjątkowa osoba, która realizuje swój własny pomysł na życie, a jaki on jest – to zależy od niej. Trzymam kciuki i życzę powodzenia 🙂

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera