Artykuły, Kobiety w IT, 05.06.2016

Tech Leaders – #7 Zainwestuj w siebie, Wywiad z Martą Miłkowską

Marta na co dzień pracuje w Banku Światowym, miałyśmy okazję poznać się bardzo przypadkowo. Decyzja o zaproszeniu jej do programu była błyskawiczna. Posiada bardzo duże doświadczenie, niecodzienne pomysły, sięga po swoje i jest zdeterminowana. Rewelacyjne pomysły idą w parze z siłą charakteru, która góry przenosi – to dlatego chcieliśmy bardzo, żeby była w gronie mentorów programu mentorskiego Tech Leaders.

1436139205572

Marta Miłkowska 

Dokonania Marty w zakresie społecznej przedsiębiorczości są imponujące. W trakcie ostatniej dekady Marta projektowała oraz koordynowała projekty społeczne na całym świecie, między innymi w Kenii, Tanzanii, Ugandzie, Południowym Sudanie, Polsce, Indiach, Azerbejdżanie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Pracując jako Operations Analyst w Innovation Labs Banku Światowego, Marta wspiera innowacje z zakresu opieki zdrowotnej, edukacji, dostępu do wody i sanitariów najbiedniejszych populacji w Afryce oraz w Południowej Azji. Współprowadzi afrykańską ekspansję pierwszego programu wspierającego nowatorskie pomysły oraz projektuje globalny pionierski program treningowy dla przedsiębiorców oraz członków rządu. W ostatnim czasie, zaprojektowała i przeprowadziła pierwszy globalny kurs dla decydentów o tematyce zjednoczenia społecznego przedsiębiorstwa, przeprowadziła projekt, który zaowocował dwoma znaczącymi programami dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (budżet większy niż 1Bn dolarów, więcej niż 3000 inwestorów), brała również udział w projekcie e-learningowym “Innowacyjny model biznesowy dla wzmocnienia wpływu”. Założyła również kilka nagradzanych przedsiębiorstw społecznych. O jej dokonaniach można przeczytać na stronie: www.martamilkowska.com

 

Co Ciebie inspiruje do działania?

         Ludzie: ich różnorodność, marzenia, pasje, kultury.

         Chęć poznania swiata.

         Potrzeba bycia potrzebną.

 

Jak radzisz sobie z ‘gorszymi dniami’?

         Idę na spacer z przyjaciółką, albo dzwonię do przyjaciol z Polski – zwłaszcza tych z liceum, bo znają mnie od lat.

         Co jakis czas musze wyjechać w góry albo do parku na rower. Przyroda mnie uspakaja.  

 

Jaką radę dałabyś/dałbyś sobie lub innym osobom?

  1.        Podążaj za swoimi marzeniami. Nie wierz ludziom ktorzy Ci mówią, że jesteś szalona i Twoja wymarzona praca nie istnieje. Większość stanowisk na których pracowałam musiałam sobie stworzyć sama. Ty też możesz.
  2.       Nie poddawaj sie. Jak zamkną Ci drzwi przed nosem, wejdź oknem. – uslyszałam jak przyjechałam do Stanów. Tu mówią o tym “hussle”. Weź rozwój kariery w swoje rece: czytaj, pisz bloga, spotykaj ludzi. I pamietaj: z każdym “tak” ktore dostajemy od życia jest wiele “nie”. CV wyglądają pieknie bo nikt nie mowi o tych “nie”. Ja mialam 36 rozmow zanim się dostałam do Banku Światowego. Wcześniej wysłałam 60 aplikacji do ONZ. Dostalam tylko dwa “tak”. Potrzebowałam tylko jednego – tego które dziś jest na moim CV.
  3.       Dbaj o zdrowie i bliskich. Te dwie rzeczy są święte, choć łatwo o nich zapomnieć w codzienniej gonitwie. Pielegnuj przyjaciół i kontakty z rodziną. Dbaj o swoje zdrowie: śpij, jedz zdrowo, uprawiaj sporty. Pamiętaj: to jest maraton, a nie sprint. A jak już się dowiesz jak to wszystko połączyć, daj mi znac!

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera