Kobiety w IT, Partnerzy, Relacje, Wydarzenia, 01.04.2019

Warszawskie Dni Informatyki: relacja z wydarzenia

W dniach 26-27 marca 2019 odbyły się Warszawskie Dni Informatyki zorganizowane przez Fundację Academic Partners. Inicjatorzy wydarzenia postarali się, aby każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. W programie znalazły się m.in. branżowe konferencje, warsztaty, konkursy oraz targi pracy.

Jedną z ciekawszych prelekcji był temat Women in ITprospects of career development, którą poprowadziła Aneta Kolankowska. Autorka poruszyła wiele problemów, z którymi na co dzień spotykają się kobiety na gruncie zawodowym. Swoje wystąpienie przedstawiła na podstawie własnego doświadczenia pracy w branży IT oraz na podstawie raportu „Kobiety w IT i TECH 2018” przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Oto najważniejsze wnioski z tej konferencji:
 wciąż za mało kobiet pracuje w IT, chociaż rośnie zapotrzebowanie.
 coraz więcej młodych dziewczyn wybiera studia informatyczne, ponieważ kobietom po informatyce łatwiej jest znaleźć pracę w branży IT
 bez studiów też można zaistnieć, jednak wymaga to większego nakładu pracy.
 przy zmianie branży ważne jest, aby obrać jeden kierunek i rozwijać się w danej dziedzinie, biorąc pod uwagę współczesne trendy, gdyż obszar wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji.
 kobiety nie aplikują na dane stanowisko, gdy nie spełniają wszystkich wymagań.
 kobiety w IT zarabiają mniej od mężczyzn, chociaż mają lepsze wyniki i predyspozycje np. jako tester przy wyłapywaniu detali.
 coraz więcej firm wspiera kobiety w ich rozwoju, prowadząc szkolenia oraz warsztaty technologiczne i mentoring.
 kobiety powinny się bardziej cenić, gdyż różnica w wynagrodzeniu często wynika z ich własnych ograniczeń (boją się powiedzieć normalną stawkę)
 wciąż pokutuje stereotypowe myślenie, potrzebna jest zmiana świadomości w społeczeństwie oraz w sposobie wychowania, który często blokuje dziewczyny na starcie w realizacji własnych marzeń
 brakuje wzorców dla młodych dziewczyn spośród kobiet, które osiągnęły sukces w dziedzinie IT
 kobiety powinny bardziej doceniać własne sukcesy.

Podsumowaniem wystąpienia był list Hillary Clinton, w którym autorka motywuje kobiety, aby wierzyć we
własne możliwości oraz konsekwentnie dążyć do celu.

Relacja: Olga Strembska

Women in Technology Warszawa #syrenkiWiT

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera