Artykuły, 09.01.2016

Wyzwanie Women in Technology: Rok 2016 moją przygodą z IT! #2

Jak nie teraz, to kiedy?

Styczeń mija, a ja nie mam ustalonych celów. Też tak macie? Może przyszło Wam na myśl, że skoro już minął pierwszy tydzień tego pierwszego miesiąca w roku, to czas na wyznaczenie celów na 2016 rok już minął? Nic bardziej mylnego. Każdy termin w 2016 roku jest dobry, żeby podjąć decyzję o tym, co chcę w tym roku osiągnąć. Dodam, że każdy konkretny termin. Mówienie sobie „od jutra”, to oszukiwanie się.


Mierz siły na zamiary

To są Twoje cele, a nie innych osób z Twojego otoczenia. Pewnie większość podchodzi ambitnie do postanowień i od razu są to duże zadania. Wiadomo, każdy jest inny.
Na jednego działa bardziej motywująco jak podejmie się czegoś, co wydaje mu się najpierw niewykonalne. Natomiast druga osoba będzie mieć większą satysfakcję, jeśli wie, że podejmie się małej rzeczy, którą na pewno wykona. Ja osobiście nie chcę przepisywać kartki z moimi postanowieniami z poprzedniego roku (albo po prostu zmieniać daty ;)). Wolę podjąć się 2-3 celów, a jak je osiągnę przynajmniej w 75%, to wtedy zdefiniuję sobie nowe. Wiem, że wtedy satysfakcja z tego, co już osiągnęłam będzie moim motorem do podejmowania kolejnych działań. Zatem nie tylko styczeń może być miesiącem wyznaczania postanowień noworocznych!

Dlaczego metoda „wyznaczania sobie następnych celów po osiągnięciu dwóch” działa?

Bo jest to bardziej efektywne! Porównałabym to do czytania książek. Czy czytacie trzy książki naraz, czy jak skończycie jedną, to dopiero zaczynacie następną? Ja jestem zwolenniczką tego drugiego podejścia. Szybciej również wykonuję zadania, kiedy nie robię kilku, zupełnie różnych, równocześnie. Lepiej zrobić projekt w 100% niż podejmować się wielu rzeczy i robić je powierzchownie.

W tym momencie mam dla Was zadania.
Zadanie 1.
Weź kartkę.
I część zadania
Podziel kartkę na 3 kolumny. Pierwszą kolumnę nazwij „A-J”, drugą „0-9”, a trzecią
„I-X”. To zadanie na czas, przygotuj sobie stoper. Zmierz, ile zajmie Ci wpisywanie danych kolumnami: uzupełnij tabelę wpisując po kolei- najpierw uzupełnij kolumnę pierwszą literami alfabetu od A do J, potem kolumnę drugą cyframi od 0 do 9, na koniec trzecią kolumnę liczbami rzymskimi od I do X.
II część zadania
Analogicznie podziel drugą stronę kartki (podziel ją na 3 kolumny. Pierwszą kolumnę nazwij „A-J”, drugą „0-9”, a trzecią „I-X”. To zadanie na czas, przygotuj sobie stoper. Zmierz, ile zajmie Ci wpisywanie danych wierszami: czyli A, 0, I,
B, 1, II itd.).
Porównaj czasy obu części zadania.
Powyższe zadanie poznałam na szkoleniu z zarządzania czasem. Myślę, że jest dobrym argumentem na to, żeby czytać książki po kolei, a nie kilka naraz oraz wyznaczać sobie następne cele po osiągnięciu dwóch pierwszych.

Zadanie 2.
Jeśli jeszcze ich nie masz, to określ swoje cele na najbliższy czas.

Powodzenia w kolejnym tygodniu nowego roku!

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera