Artykuły, 14.05.2016

Wyzwanie Women in Technology- spotkanie z cyklu Girls 4 Girls we Wrocławiu

Girls 4 Girls– jak sama nazwa mówi, to spotkania, podczas których to, tylko
i wyłącznie, kobiety są prelegentkami oraz prowadzącymi warsztaty. Ku inspiracji przedstawię Wam opis spotkania G4G, w którym dzisiaj uczestniczyłam. Spotkania te odbywają się we Wrocławiu cyklicznie od zeszłego roku i są organizowane przez firmę Nokia.

Dzisiejsze spotkanie składało się z 2 części- wykładowej i warsztatowej. Każda z tych części miała osobne zapisy. Ja uczestniczyłam w obu.

Wykłady
Pierwszą część rozpoczęła Natalia Pyka wykładem “Czego oczekiwać po Expect, czyli testowanie w Tcltest i Expect w akcji”. Prelegentka na początku omówiła ten język skryptowy i jego zalety. Jedną z zalet, które zapamiętałam jest to, że jest przyjazny
i szybki do nauczenia dla osoby początkującej (nawet osoba, która nie miała do czynienia z językami skryptowymi może się go nauczyć w 30 min!). Następnie została omówiona konstrukcja testu. Dowiedziałam się, że Tcltest, to rozszerzenie języka Tcl do tworzenia testów i że test powinien być jak najkrótszy. Innym rozszerzeniem Tcl jest Expect, którego podstawowymi komendami są: spawn, send oraz expect. Expect pozwala na interakcję z aplikacjami terminalowymi. Tcltest dostępny jest na systemy: Linux, Mac, Windows.
Na koniec prelekcji przyszedł czas na napisanie testów- testowanie prostej funkcji (sumy).
Jeden z linków z prezentacji, o tym, jak zacząć testy w Tcl: https://wuhrr.wordpress.com/2011/03/28/getting-started-with-tcltest/.

Drugą prelekcję poprowadziła Justyna Szymańska. „Python: programowanie sterowane testami” to również ciekawa prelekcja- najpierw trochę teorii, a na końcu live coding, czyli to, co najbardziej lubię w prezentacjach technicznych. Zaczęło się od wprowadzenia o TDD (Test-driven development), czyli technice, gdzie najpierw pisze się testy, a potem powstaje kod. Prelegentka opowiadała o wykorzystaniu TDD
i Pythona, gdzie używa się modułu py.test oraz narzędzia nose. Usłyszałyśmy również uwagi techniczne, dotyczące instalacji py.test (i pip, który pozwala zarządzać dodatkowymi pakietami do pythona) oraz zobaczyłyśmy, jak skonfigurować py.test.
Na koniec live coding w środowisku PyCharm na przykładzie kalkulatora.
Ta prelekcja dała na pewno bazową wiedzę i jest świetnym wstępem do testów
w Pythonie.

Warsztaty
Do wyboru były aż 4 bloki warsztatowe. Wszystkie odbywały się równocześnie, więc można było wybrać tylko jeden spośród:
– warsztaty z testowania w Robocie- poziom podstawowy
– warsztaty z Pythona- poziom podstawowy
– warsztaty z Pythona- poziom średniozaawansowany
– warsztaty z Pythona- poziom zaawansowany.

Uczestniczyłam w pierwszym z powyżej wymienionych. Podczas warsztatów
z testowania w Robocie poznawałam jak pisać testy w Frameworku o nazwie (nie innej jak) Robot Framework 😉
Po instalacji i odpowiedniej konfiguracji środowiska przeszłyśmy do RIDE- edytora
do pisania testów w Robocie, gdzie testy widzimy w postaci „uproszczonej tabelki”,
a nie jako ścianę tekstu. Jednak, jak się okazuje, zaawansowanym wystarczy do pisania notatnik 😉 Jak mówiła prowadząca, RIDE jest godny polecenia i świetny dla początkujących. Naszym zadaniem podczas warsztatów było napisanie testu,
w którym wysyłamy e-maila ze swojej poczty. Najpierw trzeba było napisać scenariusz,
a potem przeszłyśmy do pisania testu, który ostatecznie zakończył się powodzeniem.
Na koniec miałyśmy czas na refaktoring i pytania.
Myślę, że Robot Framework jest ciekawym narzędziem i wcale nie skomplikowanym,
a warsztaty były dobrze przygotowane i jeszcze lepiej poprowadzone.

Buduj z nami społeczność IT i bądź na bieżąco!

Raz na dwa tygodnie wyślemy Ci newsletter informujący o interesujących programach, naszych wydarzeniach, projektach i rekomendacjach. Łap dostęp do wiedzy nim będzie dostępna dla całej reszty świata :)

Zapisz mnie do newslettera